Peněženka Monero Core

Pokud si chceme založit peněženku Monero a zřídit si tak vlastní adresu, máme dvě možnosti. Pro ty zkušenější je tu klient pouze s příkazovým řádkem, řekněme terminál, s nímž ovládáte svůj účet peněženky. Druhá možnost, vhodnější pro běžné uživatele, je peněženka s grafickým rozhraním.

Peněženka ovládaná pouze příkazovým řádkem ke stažení ZDE

Peněženka s grafickým rozhraním ke stažení ZDE

V článku se budeme zabývat verzí klienta s grafickým rozhraním a pokusíme se přiblížit obyčejným lidem používání kryptoměny Monero.

V levém horním rohu vidíte stav vašeho účtu ve dvou položkách Balance a Unlock balance. Unlock balance je stav se kterým můžete manipulovat a je k dispozici. Balance může obsahovat již proběhlé platby, ale zároveň nepotvrzené.

V levé liště vidíte menu, které se skládá z: platby (Send), adresáře (Address book), přehledu příchozích plateb (Receive), přehledu historie plateb (History), menu pro pokročilé funkce (Advanced) a nastavení peněženky (Settings).

Platba kryptoměnou Monero

Prvním předpokladem je, že na svém účtu již vlastníte nějaký obnos. Klikněte v levém menu na tlačítko Send pro zobrazení formuláře pro odeslání platby. Vložte částku kterou chcete zaslat (desetinná čárka není čárka, ale tečka) a zadejte adresu peněženky příjemce platby. V místě zadání adresy příjemce je možnost tuto adresu vybrat z adresáře (Adress book - Adresář)

Dále můžete zadat Payment ID, pokud bylo protistranou vygenerováno (volitelná položka, není nutno zadávat).

Dále vyberte výši poplatku s jakým se má platba uskutečnit a případně popis transakce (pro vlastní orientaci komu a proč jste Monero zasílali).

Pokud zvolíte vyšší poplatek, zvýší se rychlost transakce a naopak.

Další volitelné funkce se ukrývají pod volbou Show advance options. Po rozkliknutí se objeví další volby pod formulářem odchozí platby. Jedna z nejpodstatnějších funkcí je zde volba Privacy level. Nastavujete zde počet lidí v tzv. Ring signature - od normal (to je minimum) 5 až po high 26 (maximum). Při zvyšování levelu je nutno počítat s prodloužením doby potvrzení transakce v síti.

Po vyplnění potřebných údajů a zvolených parametrů použijeme tlačítko Send a zobrazí se nám Confirmation of payment. Je třeba zkontrolovat zadané údaje a případně platbu potvrdit.

Po konečném zadání platby se zobrazí informace o tom, že platba byla provedena. Poplatek je počítán mimo částku k platbě. Posíláte-li tedy 0,05 XMR a poplatek bude 0,013 XMR, celkem bude z účtu strženo 0,063 XMR.

Posléze se platba objeví v menu Historie. S informací o tom, že platba čeká na podepsání transakce v Ring signature.

Používání kryptoměny Monero je velmi jednoduché a zvládne ji každý.

Proto neváhejte a zkuste si to sami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *