ZMĚNA V SYSTÉMU PROOF OF WORK

Je známo, že kryptoměna Monero je ASIC resistance (Application Specific Integrated Circuit) , popř. FPGA (Field Programmable Gate Array). Znamená to, že těžba není možná na optimalizovaných zařízeních (integrovaný obvod na zakázku), která jsou stavěna na specifickou aplikaci. Touto optimalizací je možné zvýšit jejich výkon a co nejvíce se omezit na konkrétní opakovanou činnost. Těžba Monera se tedy soustředí na CPU (central processing unit) a GPU (graphic processing unit).

Je to dáno tím, že protokol Cryptonote vyžaduje mnohem více paměti, což je velmi často srovnáváno s Bitcoinem a algoritmem SHA256 (Secure Hash Algorithm). To má řadu výhod, z nichž můžeme jmenovat hned tři. První je, že tvorba hardware se nesoustředí u velkých specializovaných firem a neovlivňuje se trh (cena zařízení, dostupnost, umělá tvorba ceny kryptoměny apod.). Jako příklad za všechny vzpomeňme firmu Bitmain. Další výhodou je decentralizovaná těžba, která omezuje vliv těžařů na běžný provoz kryptoměny. Zejména tím, že je možno do sítě zapojit každý procesor nebo grafickou kartu v domácnosti, popřípadě libovolná zařízení běžně v domácnosti dostupná (což by v případě centralizované těžby bylo nerentabilní). Za třetí tento fakt ztěžuje vznik velkých těžařských a datových center.

Nyní se dostáváme k "botnet síti" a těžbě skrze nežádoucí software (říkejme tomu třeba infikovaná těžba). Oproti běžnému těžaři, osoba organizující tuto infikovanou těžbu, má k dispozici hardware a elektřinu prakticky zadarmo. V případě, že dokáže zamořit miliony zařízení na celém světě, získá velký výpočetní výkon a narušuje rovnováhu mezi rentabilitou a ASIC resistance těžbou. Difficulty je vyšší a těžba se stává dražší a méně rentabilní. Shrnuto a podtrženo, ASIC zařízení snižují výnosnost těžby a strhávají ji do centralizované podoby. Tato paralela nás nutí přemýšlet a můžeme jen ocenit snahu vývojářů s tím něco dělat.

To vše by mělo být ošetřeno v březnovém upgradu (forku), kde bude součástí i drobná změna software na straně těžařů. Pokud úvahy vývojářů chápeme správně, po upgradu by se měl vyřadit ze sítě ta část těžařského výkonu, kterou nebude možno upgradovat na nejnovější verzi. Např. infikovaná PC, ke kterým již nemá provozovatel infikované těžby přístup. To samozřejmě nebrání infikovat osobní počítače opakovaně.

Kryptoměna Monero pravidelně dvakrát do roka plánuje upgrade (fork) a součástí upgradu by měla vždy být drobná modifikace Cryptonight Proof of Work. Nejbližší změny jsou již naplánovány na březen roku 2018 a jsou v současnosti testovány. Do budoucna vývojáři dokonce plánují alternativní změnu Proof of Work pro lepší ASIC resistance. O těchto změnách nic blíže nevíme, pouze se označují jako "lepší než Cryptonight".

Patch bude k dispozici v těchto těžebních software: zone117x's pool, Snipa's pool, Lucas Jones' CPU miner, wolf0's CPU miner, ccminer-cryptonight, sgminer-gm, xmr-stak, xmrig-nvidia, wolf-xmr-miner.

Tento článek je subjektivní interpretací oficiálního stanoviska core týmu k PoW change a doplňuje článek Difficulty z 9.2.2018.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *