VÝKON SÍTĚ 27.1.2019

Pár slov k vývoji výkonu sítě a aktuální těžbě kryptoměny Monero obecně.

Můžeme sledovat trend klesajícího počtu těžařů. Může za to neúprosná ekonomika kdy spousta lidí překročí hranici že je výhodnější kryptoměnu Monero jednoduše nakoupit než vytěžit. Jen malá část lidí těží kvůli podpoře projektu.

Dalším důvodem je momentální migrace těžby mezi kryptoměnami. Např. hardfork určité měny nebo aktuálního výkyvu v ceně. Jako konkrétní případ můžeme uvést pád ceny ETH kdy se většina GPU těžařů přesunula na XMR (Nanopool).

Rostoucí výkon sítě

Silně souvisí s již zmiňovanou ekonomikou. Na jedné straně rostoucí výkon a na druhé straně méně těžařů. Obrácený směr než by projekt kryptoměny Monero potřeboval.

Na diskuzních fórech se hovoří hlavně o nových FPGA zařízeních s vysokým těžebním výkonem. Nemyslím si, že věc bude takto jednoduše vysvětlena. Nejsou zatím žádné konkrétní důkazy a věci jsou v životě vždy složitější. Dle našeho názoru se jedná o souhrn více faktorů:

  1. Nové řady GPU 7nm. Kdo je u zdroje těchto nových technologií, nemá proč by se o ně dělil, když na nich může vydělat.
  2. FPGA. S odstupem času od hradforku se učitě někomu povede naprogramovat Field Programmable Gate Array.
  3. Malware. Dnešní propojený svět doslova vybízí těžit na všech existujících zařízeních. V budoucnu tomu nebude jinak.
  4. Vypnutí těžby. Tím že někdo vypne své rigy, sníží tak procentuální podíl těžby svého poolu a tím tak fakticky zvýší procentuální podíl všeho ostatního, i unknown.

Situace tíhne k centralizaci a v krajním případě k 51% útoku. Nejnebezpečnější je část unknown. Věřme ale, že to nebude tak dramatické a že se ve skutečnosti unknown dělí mezi mnoho subjektů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *