UPGRADE ŘÍJEN 2018

Dne 18. října a 19. října proběhne dvojitý upgrade protokolu nebo také hardfork kryptoměny Monero. Všichni z vás jsou určitě netrpěliví, čeká nás celá řada velkých změn. Období bude náročné nejen ze strany developerů ale i ze strany těžařů a bežných uživatelů. Jako všude v životě platí pořekadlo "štěstí přeje připraveným". Proto budeme informovat o tom co právě děje a co je zapotřebí udělat.

Pracovní verze protokolu je V8 a všichni uživatelé na ni budou muset přejít. Týká se to nodů, těžebních poolů, těžebního software, peněženky CLI a GUI označované také jako verze v 0.13.0.0, Mymonero  a Monerujo nevyjímaje. Dalo by se říci že všichni zúčastnění.

Co takový přechod bude znamenat? Změn bude jistě celá řada, většinou se jedná o dlouhosáhlý výpis změn a osob na něm participujících. Zmíníme tři základní:

  1. Implementace tzv. Bulletproofs což bude mít za následek snížení velikosti transakce až o 80% a tím pádem bude mít nakonec vliv i na velikost poplatku transakce. Náš článek ZDE.
  2. Drobná úrprava PoW tj. Proof of Work jako ochrana proti ASIC těžebím zařízením. Tyto drobné úpravy jsou dlouhodobě pravidelně plánovány každého půl roku s cílem odradit výrobce těžebních optimalizovaných zařízení. Modifikace PoW ZDE.
  3. Stanovení min. ring size na 11 (mixing 10). Opatření k posílení bezpečnosti a ztížení identifikovatelnosti. Vycházíme z toho, že za poslední měsíc 96% uživatelů použilo ring size <10 (spíše použilo jen výchozí nastavení tj. ring size 7).

Všechny tyto změny mají projekt kryptoměny Monero někam posunout. Všichni víme že dopředu, ale hlavní snahy cítíme více k praktičnosti a obyčejnému použití ruku v ruce se zajištěnou bezpečností a zajištěným soukromím.

Průběžné informace ZDE.

2 comments

  1. Datum je orientační a vše záleží na bloku 1685555. Předpoklad je že vše proběhne okolo osumnáctého. První se zavádí Bulletproof a druhý den proběhne úpava PoW jako ASIC resistance. Prakticky se jedná o dva hardforky.

    Note that there technically will be two hard forks (i.e. one on approximately the 18th of October and one on the approximately the 19th of October).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *