SYNCHRONIZACE DÍL PRVNÍ

Jeden z nejčastějších problémů uživatelů kryptoměny Monero je ten, že na svém účtě vidí nulu nebo podle všeho neplatný stav balance. To může být zapříčiněno hned několika důvody. Hlavní je ale většinou špatná synchronizace a tak si ukážeme pár rad jak na to. Co vůbec znamená synchronizace? Zaprvé synchronizujeme naši peneženku s blockchainem a to tak, že aktuální blockchain stahujeme z příslušného nodu (peers).  Synchronizace také přiřazuje transakce vztahující se naší peněžence. Aby jste mohli aktivně používat vaší peněženku a měli aktuální stav účtu, musíte pravidelně provádět synchronizaci. Pravidelně proto, že postupem času blockchain roste v závislosti na tom, jak moc jsou uživatelé kryptoměny aktivní.

 1. Mít správnou verzi peněženky - aby vůbec synchronizace mohla začít, je potřeba mít na vašem počítači spuštěnou nejnovější verzi klienta z oficiálních stránek. Jak už jsme několikrát napsali, probíhá neustálý vývoj. Např. v tento okamžik je aktuální verze 0.11.1.0 Helium Hydra. Dále je při výběru klienta potřeba zohlednit i operační systém který používáte a architekturu vašeho počítače.
 2. Peněženka s grafickou nádstavbou GUI obsahuje ve svém hlavním nastavení adresy démona a síťového portu, na kterém tento démon běží. Výchozím nastavením běžného uživatele je localhost a port 18081.
 3. Show status - po rozkliknutí je vidět stav démona a jeho práce X/Y. Údaj X je číslo (Height) posledního bloku v blokchainu naposled vámi synchonizovaném. Druhý údaj Y je číslo (Height) posledního bloku v blockchainu v síti. V případě že první číslo (Height) X je menší než Y, znamená to, že nejste synchronizováni. Ověřit zda je údaj Y správný můžete podle webových stránek xmrchain.net, kde naleznete Height posledního bloku.
 4. V případě že Height nesouhlasí s nejvyšším Height bloku v XMRchain, doporučuje se provést vypnutí a restartování v následujícím pořadí: a) vypnout Daemona (tlačítkem stop daemon nebo příkaz stop_daemon) a ukončit GUI b) Spustit GUI a Daemona c) otevřít Show status pro kontrolu, zda je vše v pořádku. Tíḿto postupem je třeba se dopracovat k tomu, aby klient hlásil plnou synchronizaci a nejvyšší Height souhlasilo s XMRchain.
 5. Zastavení nebo spuštění daemona provedeme v menu nastavení Start Daemon nebo Stop Daemon. 
 6. Network status - Synchronizing - synchronizace probíhá                                 
 7. Network status - Disconnected - daemon zastaven, synchronizace neprobíhá 
 8. Pokud jste synchronizováni, údaj Height odpovídá, byl proveden restart klienta a daemona a stále nevidíte stav vašeho účtu, zkuste další možnost. Tzv. synchronizaci from scratch. Vypněte GUI, ale zachovejte běžícího démona. V místě kde máte uloženy wallets file (např. dokumenty/monero/wallets) přejmenujte wallet file z <wallet-name> na <wallet-name>-old. Následným spuštěním GUI odstartujete "wallet refresh from scratch" (uvádí se trvání cca 30 minut). Po připojení byste měli vidět aktuální stav účtu.
 9. Pokud jste stále nebyli úspěšní, je zde ještě další možnost. Opakujte postup z bodu č. 8 s tím, že použijete daemon adresu node.moneroworld.com a port 18089. Vypněte GUI, ale zachovejte běžícího Daemona. V místě kde máte uloženy wallets file (např. dokumenty/monero/wallets) přejmenujte wallet file z <wallet-name> na <wallet-name>-old2. Po startu GUI tak odstartujete "wallet refresh from scratch" (uvádí se trvání cca 30 minut). Po připojení byste měli vidět aktuální stav účtu.
 10. Někdy pomůže prosté spuštění souboru Monerod. Jestli je zapnutý či nikoli zjistíte v běžících procesech.
 11. Pro další ověření zda je spuštěn Monerod a běží Daemon lze spustit monero-wallet-cli a vložit příkaz status.
  Nepřipojeno:

  Připojeno:
 12. Od nové verze 0.11.1.0 Helium Hydra je přidána možnost Rescan wallet balance. 

Poznámky

Před tím než se pustíte do manipulaci s wallet file soubory, proveďte zálohování. Ujistěte se také, že máte uschován wallet mnemonic seed pro případ nouze.

Manipulace s wallet file soubory není běžný uživatelský postup. Nepouštějte se do ní pokud nevíte co děláte. Czechmonero.cz neodpovídá za případně ztracené XMR.

Ve screenech našeho článku Height nesouhlasí, protože v průběhu psaní článku se Blockchain zvětšil.

Synchronizace nepomůže, pokud na váš účet nepřišla žádná částka a neproběhla žádná transakce. Např. špatně zadaná adresa při převodu nebo neuskutečněná transakce z druhé strany.

Jak vypnout GUI a zároveň synchronizovat? Při ukončení GUI se vás program zeptá, zda ponechat běžící Daemon. "Daemon will still be running in background when GUI is closed."

Pokud používáte připojení k nějakému konkrétnímu nodu, ujistěte se že je funkční.

Nezabýváme se základními věcmi jako je funkční připojení k internetu, blokování firewallem apod.

V GUI lze zadávat příkazy i ručně:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *