RASPBERRY A MONERO

Řekněme si pár myšlenek jak využít nejmenší osobní počítač v souvislosti s kryptoměnou Monero. K pořízení takového zařízení vás může vést celá řada důvodů. Např. velikost, příznivá cena nebo jste prostě fanouškem mikropočítače Raspberry.

Peněženka pro běžné použití

První výhodou je to, že přecházíte na operační systém Linux, který je oproti Windows o hodně bezpečnější. Instalujete OS Raspbian postavený na základech oblíbené linuxové distribuce Debian. K tomuto systému můžete přistupovat jak prostřednictvím terminálu tak i pomocí lehkého grafického rozhraní. Abyste se cítili ještě bezpečněji, budete na tomto Raspberry Pi používat pouze Monero peněženku a věnovat se transakcím. Ostatní aktivity necháte na jiných zařízení (notebook, osobní počítač).

Raspbian ke stažení ZDE.

Verze peněženky pro Raspberry Pi ke stažení ZDE.

Cold storage

V případě tzv. Cold storage nejde v podstatě o nic jiného než co nejbezpečněji vytvořit svoji Monero identitu pro uložení vašeho bohatství. Nejbezpečněji znamená, že k tomu použije zcela čisté zařízení, které je navíc odpojeno od internetu. K tomuto můžete použít právě třeba Raspberry Pi.

Těžba

I na takovýchto zařízení je možno provozovat těžba, i když to má svá úskalí. Vhledem k absenci aktivního chlazení se Raspberry velmi zahřívá a také existují velké pochybnosti o životnosti takového zařízení při těžbě. Při zakoupení dokonce chybí i pasivní chlazení, které je nutno si dokoupit samostatně. Pak už tedy nezbývá nic jiného než kutilský um s ventilátory a hlavně zařízení neuzavírat do plastových pouzder. Dalším negativem je samotný těžební výkon. Těch několik hash, které vymáčknete z jednoho jádra (v Raspberry PI 3 jsou jádra 4) je tak zanedbatelné, že žádné zisky nečekejte.

Postup těžby

sudo apt-get install autoconf libcurl4-openssl-dev libjansson-dev

git clone https://github.com/lucasjones/cpuminer-multi.git

cd cpuminer-multi

./autogen.sh

./configure

make

./minerd –help

./minerd -a cryptonight -o stratum+tcp://pool:port -u user -p x -t 4

Full node

Provozovat node lze také, ale opět s patřičnými nedostatky. Tady bych použil parafrázi "jde to, ale dře to". První co chybí je operační paměť, protože Rapsberry PI 3 disponuje pouze jedním gigabajtem. Pak tedy swapujete a tím zatěžujete disk, co hůře SD kartu. Další věcí je disk, ale to lze také vyřešit externím diskem a příslušným přenastavením.

Postup pro tvorbu full nodu ZDE.

Zkoušeno na Raspberry PI 3.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *