CPU TĚŽBA - ČÁST.1 - SESTAVA

Je všeobecně známo, že procesorová těžba je nejméně efektivní a tedy nevhodná z hlediska poměru nákladů na hardware a výkon. Lákalo nás ale tento způsob vyzkoušet a zmapovat také jinou cestu získání Monera.

Volba druhu procesoru byla prvním krokem. Rozhodnout se můžete mezi Intelem a AMD. Prvním kritériem bylo zda použít základní desku se dvěma procesory nebo jedním. Jelikož základní desky podporující dva procesory podporují pouze Intel procesory a ty jsou velmi drahé, zvolili jsme nakonec AMD. Zvítězil tedy zdravý rozum a propočet výše nákladů vynaložených na spuštění jednoho výpočetního zařízení.

AMD Ryzen 7 2700X

frekvence 3,7 GHz

8 jader/ 16 vláken

patice AM4

nejvyšší možný tepelný výkon 105W

Výkon procesoru Ryzen do značné míry ovlivní druh a výkon paměti se kterou spolupracuje. Maximální frekvence podporovaných DDR4 pamětí je 2933 MHz.

Základní deska

Jak už jsme zmínili, s paticí AM4 se vyrábí základní desky pouze pro jeden procesor. Vývoj Ryzen procesorů byl tak rychlý, že výrobce nestačil standardizovat základní desky. V konečném důsledku to znamená, že jsou v prodeji desky, které nejsou připraveny pro tento druh procesoru. Základní desky již připravené pro tuto technologii se mají označovat takto:

V našem případě deska takto označena nebyla a procesory Ryzen druhé generace základní deska nepodporovala.

Oficiální stanovisko výrobce AMD.

UEFI

Pokud tedy deska neumí s požadovaným procesorem spolupracovat je nutno přejít na nejnovější verzi UEFI, která toto podporuje. Důležitá podmínka je v tom, že PC kde provádíte flash UEFI nesmí nějakým způsobem havarovat nebo být odpojeno od elektřiny. Nedoporučuji také flashovat skrze internet, protože zde může dojít k přerušení spojení . Takže hezky na jistotu použijeme UPS záložní zdroj a USB s nahraným UEFI.

To lze pouze s procesorem nižší řady, který nabootuje se starším UEFI. ADM jistou dobu posílala zákazníků na půjčení tzv. Bootkit. Na stránkách výrobce otevřít support ticket a budou chtít po vás doklad o zaplacení, výrobní a sériové číslo procesoru, typ základné desky, fotky, doklady o koupi. Jedná pouze o zapůjčení a sadu je nutno vrátit  (předplacené poštovné).

ASUS seznam vydaných a funkčních UFEI pro CHIPSETY X370, B350, A320.

Vyšší verze UEFI musí samozřejmě podporovat taktéž např. verze 4011 pro MB ASUS PRIME B350M-K ke stažení ZDE.

Kompatibilní sestava

Pro úspěšné fungování Ryzenu je třeba vybrat správný druh paměti. Existuje mnoho seznamů, např. od různých redakcí počítačových magazínů, fanouškovské komunity, výrobce apod. Jeden z příkladů: PC-SPECS.

Kompatibilitu základní desky a procesoru je také důležitá. Opět ji naleznete na stránkách výrobců (důležitá je nejen patice ale i podporovaná řada CPU).

Interní GPU

Ryzen druhé generace nepodporuje interní grafickou kartu. Takže jakmile změníte CPU na vyšší řadu, je nutno do slotu PCI dodat grafickou kartu a video výstup přepnout na ni. Bez tohoto se vám bude zdát, že procesor stále nebootuje (změna je ale v tom, že se rozsvítí klávesnice a myš).

Reset CMOS

Při práci s UEFI se může stát, že při přechodech z jednoho hardware na druhý si základní deska pamatuje informace již nevyhovující pro následující restart. Poté je třeba resetovat UEFI pomocí pinů základní desky (spojením jumperem nebo kovovým předmětem). Místo resetu naleznete v návodu základní desky. Dále je také dobré ověřit stav nabití baterie a provedení jejího vytažení. Pro jistotu se spojuje kovovým předmětem kontakt mezi + a - slotu baterie. Na internetu je celá řada návodů (např. zde).

Termální pasta

Jelikož na chladiči je originální termální pasta kterou několikrát v průběhu práce sundáváme, je nutno opravit termální pastu. Dejte pozor, aby to bylo zejména při posledním nasazení chladiče na procesor.

 

Quick guide

Quick guide od výrobce AMD pro Ryzen. Instalace tolik potřebných ovladačů umožní správnou funkci procesoru, jeho nastavování a taktování. Po nainstalování operačního systému doinstalujte ovladače.

Dostatečné chlazení

Je třeba předpokládat, že CPU a jeho všechna jádra pojedou nonstop 24 hodin denně. Proto Je nutné zvolit vhodný druh chlazení. Pro začátek jsem zvolil přídavný ventilátor, jako pomoc pro hlavní chladič CPU. Dále také otevřený case vlastní výroby.

Advenced power management UEFI

Klasicky jako u všech těžebních zařízení je třeba zvolit v UEFI menu "Power management" funkci "vždy zapnuto" (allways on). V kombinaci s video Ghostem, Team Viewerem nebo otevřeným tunelem je možno pohodlně ovládat výpadky elektrické energie a jiná zastavení (nikoli celkové zamrznutí).

Disk a slot M.4

 

Jelikož chceme využít nejnovější řešení mezi disky, využívám SSD disk pro slot M.4. Zejména pro jeho  rychlost, ale také chceme ušetřit kabeláž a celkový vzhled. Velikost 60 GB prozatím stačí, na tuto velikost by se měly vejít oba používané operační systémy (MS Windows a Ubuntu).

Case

Volím otevřený case vlastní výroby z hliníkových profilů a nehořlavé, nevodivé a antistatické podložky pod základní desku. Skýtá neskutečné množství variant a možností dopracování jako např. přidání grafických karet pro zvýšení výpočetního výkonu, stohování, skladování, manipulaci a přepravě. Nevýhodou může být v prašném prašné prostředí absence mikroklima a filtrů.

Více zdrojů, více desek

Otázka do budoucna v souvislosti s CPU těžbou je, zda by bylo možno na jeden zdroj připojit více základních desek. V současné době je standardem připojit více zdrojů na jednu základní desku. Dá se k tomu sehnat hodně doplňkového příslušenství. Pokud by s tímto někdo měl zkušenosti, tak se rádi obohatíme o informace a provedeme další experimenty.

Jediná výhoda? Časem možná ne.

Jedna z výhod která nás napadá v souvislosti CPU těžbou je to, že jelikož těžíte osobním počítačem obecně vám vždy zůstane funkční počítač. Na rozdíl od grafických karet, kterých se v bazarech objeví v případě nezájmu o těžbu statisíce. Vývoj procesorů ovšem pokračuje dále a věřme, že za čas se objeví nová řešení těžby skrze CPU.

Výtvor ve finále

omlouváme se za zhoršenou kvalitu obrázků

Tímto končí první díl, následovat bude instalace operačních systémů a těžebního software pro kryptoměnu Monero.

K bádání je třeba si pustit nějakou muziku pro lepší inspiraci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *