Blockchain Pruning, poplatky a verifikace

V následujícím hardforku kryptoměny Monero dojde k celé řadě změn a dvě z nich jsou Pruning a zefektivnění transakcí. Stane se tak s verzí
0.14.0 a 0.14.1 Boron Butterfly. Pruning blockchain bude implementován do obslužného programu sítě, tedy daemona.

Co je to pruning?

Každý full node obsahuje data, kopii celého bockchainu kryptoměny Monero a ne všechna data jsou běžně používána. Pruning je tedy proces při němž jsou tato data odstraněna. Vznikne tedy nový termín pruned node.

Jak je to možné, kde zůstanou všechna ostatní data?

Jako příklad autoři uvádí odfiltrování dat z ring sinature, které nejsou nezbytná pro zabránění double-spends. Samozřejmě provozování full nodů je pro síť kryptoměny Monero lepší a zůstanou součástí struktury. Pruned node má za cíl zpříjemnit a zjednodušit běžné uživatelské postupy.

Velikost pruned nodu

Pruned node by se měl úspěšně zbavit až dvě třetiny celého blockchainu. Běžný full node má velikost cca 65GB a pruned node bude mít tedy pouhých 25GB dat. To samé se bude týkat synchronizace transakcí tj. pruned node 7/8 a 1/8 bude synchornizována z ostatních nodů.

Poplatky a verifikace

Vývojáři našli také cestu jak snížit transakční poplatky a čas potřebný pro verifikaci (podobně jak tomu bylo při Bulletproof). Velikost transakce klesne o 56 bajtů, což je cca o 5%. Transakční poplatky klesnou cca také o 5%. Co je ale podstatné tak čas verifikace se zkrátí cca o 60%.

Vztah mezi veličinami velikost nodu, transakční poplatek a čas verifikace v následujícím obrázku:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *