Bezpečnost z třetí strany - Díl 2. TOR

Zvyšujeme svoji bezpečnost při používání kryptoměny Monero a tak se věnujeme i dalším tématům. TOR je projekt zajišťující anonymizaci uživatele při pohybu na internetu. Zakrytí Ip adresy je možné tím, že data nejprve prochází sítí TOR a pak až k počítači uživatele. Síť TOR je provozována dobrovolníky na různých místech světa. Tím je tak ztíženo sledování stopy uživatele a ochráněno jeho soukromí. TOR je zcela zdarma a jedná se o open source.

Ke stažení ZDE.

Po stažení, nainstalování a spuštění probíhá připojení k síti TOR a ověřování aktuálnosti používané verze.

TOR na první pohled vypadá jako běžný webový prohlížeč. Maskování aktivujete kliknutím na Test Tor Network Settings. Posléze se objeví hláška Gratulujeme, tento prohlížeč je nakonfigurován pro užívání TOR a zobrazí se vám vaše nová IP.

Po připojení do sítě TOR se váš pohyb na internetu zamaskuje. Vaši maskovací IP můžete vidět v levém horní rohu po rozkliknutí loga TOR.

Pro správnou funkčnost je nutno udržovat TOR v nejnovější verzi. Prohlížeč vás vyzve sám v případě že máte zastaralou verzi. Pro aktualizaci je nutno kliknout na Software update v menu pod logem TOR.

Nastavit prohlížení lze ve třech vrstvách LOW, MEDIUM, HIGH. Low je přednastaven a pro běžného uživatele postačí.

TOR Bridges 

V případě že jste blokováni např. cenzura internetu, TOR má funkci OBFS proxy. Dostanete se k cíli pomocí tzv. bridge relays.

Najdete v Tor Network Settings, dále My Internet Service Provider (ISP) blocks connections to the Tor Network.

Zvolíte druh spojení např. OBFS4 nebo Enter Custom Bridges.

Custom Bridges získáte na emailové adrese bridges@bridges.torproject.org

Do předmětu nutno uvést "get bridges".

Posílejte pouze z emailových služeb Gmail, Riseup!, or Yahoo!.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *