Dnes bude na live streamu v Bitcoinovém kanálu u Kicoma host Daniel Steigerwald. Známe jej jako Bitcoin maximalistu s jasným názorem, že cokoli jiného zanikne. Již dříve se vyjadřoval o kryptoměně Monero a dával jakési argumenty proč také nemůže přežít. Dovolte, abych okomentoval pár z nich.
1. Nebezpečné vytvoření iluze falešného bezpečí
Jedná se o špatnou interpretaci anonymních kryptoměn v médiích obecně. Je třeba říct, že k anonymitě se můžeme pouze přibližovat. Nelze říct, že ta či ona kryptoměna je zcela anonymní. Jestliže se k tomu někdy dopracujeme, můžu zatleskat, ale vývoj všech technologií neustále pokračuje, proto je třeba neustále zdokonalovat i Monero.
V našich dřívějších článcích naleznete, že současně s používáním kryptoměny Monero je třeba používat i další nástroje, neustále se dovzdělávat a krůček po krůčku neustále vylepšovat svou osobní bezpečnost při pohybu ve virtuálním světě.
2. Kdokoli používá kryptoměnu Monero je ihned v podezření že dělá něco špatného
Není tomu tak a je třeba vystupovat rozumě a čestně. Jedná se pouze o ochranu svobody člověka. Jakékoliv spojování kryptoměny s nelegální činností (například daňovými úniky) je třeba vyvrátit a vysvětlit, že k takovým účelům neslouží.
Jistě už všichni víte, že kryptoměna Monero dává volbu uživateli ztransparentnit konkrétní údaje pomocí View Key. Takže z hlediska finančních úřadů, účetnictví apod. zde není žádný problém. Pokud ochranu osobních údajů dodrží druhá strana (smích), všichni budeme spokojeni.
3. Vůdčí osobnosti projektu
Absence politiky u Bitcoinu odstranila spory. Tvůrce Bitcoinu není znám a lidé, kteří se kolem něj pohybovali na začátku už nežijí. Se vším souhlas, ale spor tu může být i v budoucnu viz například hardfork BCH. Otočme list a pojďme na Monero, které nás zajímá především.
Komunita Monero se skládá z lidí různého zaměření a profesí. Vzájemě spolupracuje a pracuje dobrovolně na projektu bez ohledu na nějaký osobní prospěch. Můžeme spekulovat o tom, že někdo má velké množství XMR a může na tom mís osobní finanční nějaký zájem. Ale podle práce odvedené každého z nás to tak nevypadá. Dokonce i financování vývoje je z drobných příspěvků každého fanouška kryptoměny.
Ano ke sporu může dojít, ale základ je dělat to dobrovolně a s nadšením.
4. Cituji Daniela z přednášky v Paralelní Polis: "Podstatný je zdrojový kód, podstatná je komunita, podstatnej je ekosystém, podstatná je tržní kapitalizace."
Je jasné že BTC byl první a tak má náskok ve vývoji a infrastruktuře. Např. pull requests na Githubu BTC: 374, XMR: 55. Closed pull requests BTC: 12893, XMR: 4348. Contributors BTC: 699, XMR: 249 a další. Kdybychom ale začali Monero porovnávat s jinými altcoiny tak myslím, že Monero si nevede zas tak špatně.
Komunitu už jsme zmiňovali, tak pojďme na ekosystém. Poslední rok se snaží lidé kolem kryptoměny Monero nabalovat další a další grafiky, programátory, různé pracovní skupiny. Organizují se kolem Monero Ecosystem. Jde především o to aby se práce nějak zorganizovala protože ne každý je nebo může být na Githubu.
Kapitalizace je horší než dříve. Monero vypadlo z takzvané top desítky. Ale to se nějak mezi lidmi neřeší. Důležitější vztah k projektu a práce na něm se "srdíčkem". Krásně to vystihuje slogan "Dont buy Monero, use Monero".
Zdravíme do Prostějova, ať se daří.