Anonymní kryptoměny

Dnes bude na live streamu v Bitcoinovém kanálu u Kicoma host Daniel Steigerwald. Známe jej jako Bitcoin maximalistu s jasným názorem, že cokoli jiného zanikne. Již dříve se vyjadřoval o kryptoměně Monero a dával jakési argumenty proč také nemůže přežít. Dovolte, abych okomentoval pár z nich.

1. Nebezpečné vytvoření iluze falešného bezpečí

Jedná se o špatnou interpretaci anonymních kryptoměn v médiích obecně. Je třeba říct, že k anonymitě se můžeme pouze přibližovat. Nelze říct, že ta či ona kryptoměna je zcela anonymní. Jestliže se k tomu někdy dopracujeme, můžu zatleskat, ale vývoj všech technologií neustále pokračuje, proto je třeba neustále zdokonalovat i Monero.

V našich dřívějších článcích naleznete, že současně s používáním kryptoměny Monero je třeba používat i další nástroje, neustále se dovzdělávat a krůček po krůčku neustále vylepšovat svou osobní bezpečnost při pohybu ve virtuálním světě.

2. Kdokoli používá kryptoměnu Monero je ihned v podezření že dělá něco špatného

Není tomu tak a je třeba vystupovat rozumě a čestně. Jedná se pouze o ochranu svobody člověka. Jakékoliv spojování kryptoměny s nelegální činností (například daňovými úniky) je třeba vyvrátit a vysvětlit, že k takovým účelům neslouží.

Jistě už všichni víte, že kryptoměna Monero dává volbu uživateli ztransparentnit konkrétní údaje pomocí View Key. Takže z hlediska finančních úřadů, účetnictví apod. zde není žádný problém. Pokud ochranu osobních údajů dodrží druhá strana (smích), všichni budeme spokojeni.

3. Vůdčí osobnosti projektu

Absence politiky u Bitcoinu odstranila spory. Tvůrce Bitcoinu není znám a lidé, kteří se kolem něj pohybovali na začátku už nežijí. Se vším souhlas, ale spor tu může být i v budoucnu viz například hardfork BCH. Otočme list a pojďme na Monero, které nás zajímá především.

Komunita Monero se skládá z lidí různého zaměření a profesí. Vzájemě spolupracuje a pracuje dobrovolně na projektu bez ohledu na nějaký osobní prospěch. Můžeme spekulovat o tom, že někdo má velké množství XMR a může na tom mís osobní finanční nějaký zájem. Ale podle práce odvedené každého z nás to tak nevypadá. Dokonce i financování vývoje je z drobných příspěvků každého fanouška kryptoměny.

Ano ke sporu může dojít, ale základ je dělat to dobrovolně a s nadšením.

4. Cituji Daniela z přednášky v Paralelní Polis: "Podstatný je zdrojový kód, podstatná je komunita, podstatnej je ekosystém, podstatná je tržní kapitalizace."

Je jasné že BTC byl první a tak má náskok ve vývoji a infrastruktuře. Např. pull requests na Githubu BTC: 374, XMR: 55. Closed pull requests BTC: 12893, XMR: 4348. Contributors BTC: 699, XMR: 249 a další. Kdybychom ale začali Monero porovnávat s jinými altcoiny tak myslím, že Monero si nevede zas tak špatně.

Komunitu už jsme zmiňovali, tak pojďme na ekosystém. Poslední rok se snaží lidé kolem kryptoměny Monero nabalovat další a další grafiky, programátory, různé pracovní skupiny. Organizují se kolem Monero Ecosystem. Jde především o to aby se práce nějak zorganizovala protože ne každý je nebo může být na Githubu.

Kapitalizace je horší než dříve. Monero vypadlo z takzvané top desítky. Ale to se nějak mezi lidmi neřeší. Důležitější vztah k projektu a práce na něm se "srdíčkem". Krásně to vystihuje slogan "Dont buy Monero, use Monero".

Zdravíme do Prostějova, ať se daří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *