AMD Navi

Máme tu nové fámy o chystaných grafických čipech Navi, které veskrze nejsou pozitivní. Máme tu jednak odsunutí nástupu karet Instinct založených na Navi 20 a pak i otázku taktů herních karet s čipy Navi.

Stále jde o nezaručené informace o chystaných čipech AMD generace Navi, ovšem ty už nyní musí existovat, takže vůbec nemusí jít o výmysly, nýbrž o pravdivé údaje, které se dostaly na veřejnost. První Navi mají být vypuštěny na trh ve třetím kvartálu, a to zatím bez bližšího upřesnění, přičemž má jít o herní karty s čipy Navi 1X. V příštím roce pak očekáváme Navi 20 s mnohem vyšším výkonem, takže co nám nyní o těchto a jim příbuzných produktech prozradí AdoredTV?

AMD Navi 20 se ale má uplatnit také na nových kartách Radeon Instinct, a to konkrétně jako náhrada modelu MI60, který je založen na 7nm GPU Vega 20. Tyto karty měly nepřekvapivě dorazit dříve než herní verze, a to ještě letos, přičemž se nyní dozvídáme, že jejich nástup byl odsunut do prvního kvartálu 2020.   Dorazit by tak měly za necelý rok, ale jaká je příčina tohoto zdržení? Má jít o celkem špatné vlastnosti týkající se jednak taktů a pak spotřeby a výdeje tepla, čili to první bude příliš nízké a to druhé zase příliš vysoké. AMD přitom dokázalo vyrobit 7nm Vegu 20, která má oproti 14nm verzi Vega 10 slušný nárůst pracovní frekvence. Když pomineme vodou chlazenou verzi, pak RX Vega 64 má čip na 1247 až 1546 MHz a Radeon VII je taktován na 1400 až 1750 MHz. A nyní se říká, že nové Navi nedokáží dosáhnout taktů 7nm Vegy a pokud ano, pak při příliš vysoké spotřebě a výdeji tepla.    A to je celkem špatná zpráva vzhledem k tomu, že Navi budou stále založeny na architektuře GCN a my jsme od nich očekávali vyšší výkon především díky vyšším taktům. Je tak velká otázka, zda se firmě AMD podaří vypustit na trh generaci v podobě, jaká byla zamýšlena. My o ní máme jistou představu, protože se mluvilo o kartách za cca 250 USD s výkonem srovnatelným s GTX 1080. 

Onou obdobou pro GTX 1080 by tak měla být karta Radeon RX 3070 XT, jenomže s čipem Navi 10 ti mají být ještě dvě výkonnější vybavené až 56 CU, čili 3584 Stream procesory. Ovšem i kdyby tomu bylo tak, není jasné, kdy mají tyto karty dorazit a s ohledem na nejnovější informace nelze ani říci, zda to všechno pokračuje dle plánu.

Zdroj svethardware.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *