Aktualizace stránky "O Moneru"

Monero je decentralizovaná anonymní kryptoměna, která vznikla v roce 2014 pod původním jménem BitMonero. Posléze se komunita rozhodla používat pouze zkrácený název Monero. Kryptoměna Monero je open source a je založena na protokolu CryptoNote. Tento využívají i další kryptoměny jako např. Bytecoin,

Dashcoin, Fantomcoin, AEON a další. Monero je forkem zmiňované měny Bytecoin (viz. mapa forků).  Monero v jazyce Esperanto znamená "mince" a dokonce i jazykové nastavení peněženky je možné v jazyce Esperanta.

Jedním z nejznámějších představitelů Menora je Riccardo Spagini, vystupující pod pseudonymem "fluffyponny". Můžete jej vidět v souvislosti s Monerem na konferencích, rozhovorech, meetupech apod. Je jedním z členů tzv. Monero Core týmu, který se stará o vývoj celého projektu. Celkově se tento projekt opírá o dobrovolníky a je financován lidmi z komunity pomocí dobrovolných příspěvků. Tento přístup je velmi sympatický, protože vychází od lidí a Monerem tak nestojí podnikatelské záměry.

Oficiální zkratkou Monera je XMR.

Monero je inflační měna. XMR není fixní počet jako je u jiných kryptoměn ale má přesně danou inflaci. V současnosti je v oběhu 15,265,682 XMR.

Decentralizace sítě není žádnou zvláštní vlastností, nicméně je třeba ji také vzpomenout. Síť v současnosti pracuje na 835 uzlech (tzv. nodes) přičemž množství se s přibývajícím časem zvětšuje. Existuje porovnání s Bitcoinem jehož výsledek byl ten, že Monero má rapidnější růst počtu nodů za určitý časový interval.

Díky protokolu CryptoNote nelze Monero těžit na ASIC zařízeních a díky tomu se pak těžba nesoustředí u velkých těžařských farem. Proces vyžaduje relativně více paměti než je například u protokolu SHA-256. Výsledkem toho je, že těžba přechází na obyčejné osobní počítače a takzvané rigy (svazky grafických karet).

Další relativní výhodou je, že Monero není fork Bitcoinu a není žádným jeho klonem. Pokud by se teoreticky v Bitcoinu objevil jakýkoli problém, chyba v protokolu nebo backdoor, neovlivní to přímo měnu Monero. To samozřejmě neznamená že se nemůže objevit chyba na straně Monera (viz. útoky na měnu v roce 2014).

Anonymní kryptoměna znamená, že je kladen velký důraz na soukromí uživatelů (dalo by se říct že anonymita je v základu povinná). U veškerých transakcí je zajištěna bezpodmínečná anonymita za pomocí několika mechanizmů jako jsou např. Ring Signatures, Ring Confidential Transaction, Stealth Addresses. Nelze odlišit jednu transakci od druhé, nelze identifikovat odesílatele, nelze identifikovat kam transakce směřuje a není vidět ani suma. V šifrované účetní knize nelze najít a identifikovat žádnou tuto transakci.

Dále Monero obsahuje spousty zajímavých věcí jako je implementace standardu Open Alias, auditní klíče View Key, mining v penežence, Mnemonic Seed pro obnovu peněženky atd.

Celý projekt se může opřít velkou aktivní komunitu, která působí na různých fórech a vývojářských webech. Dle statistik Githubu bylo Monero v roce 2016 nejvíce vyvíjenou kryptoměnou. Časté upgrady (poslední Helium Hydra) měnu zdokonalují a přináší nové věci.

Budoucnost vývoje je implementace protokolu I2P do samotného Monera. V současnosti totiž k peněžence přistupujete ze svých reálných IP adres. Projekt při Moneru se jmenuje Kovri a vývojáři slibují novinky v roce 2018.

Dále očekáváme vývoj oficiální mobilní peněženky a vývoj trezoru pro uložení kryptoměny. Vše se usilovně diskutuje a sleduje na komunitních fórech. Vývoj těchto zařízení totiž pomůže Moneru do praktického života, případně zvedne cenu XMR.

Na závěr můžeme říct, že Monero čeká velká budoucnost a máme se na co těšit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *